Šošovky BlueControl...pre ešte lepší komfort v digitálnom svete. Vaše oči si kvalitu zaslúžia! /viac info v novinkách/

Okuliarové šošovky

Oko funguje na princípe lomu svetla, to znamená, že mení smer lúčov, ktoré ním prechádzajú. Ak nevykazuje oko žiadnu vadu, vytvára sa obraz vždy na sietnici. Tvar šošovky sa mení od vypuklé ho k sploštenému v závislosti od vzdialenosti predmetu tak, aby sa vytvoril ostrý obraz. Tento proces sa nazýva akomodácia. Akomodácia umožňuje videnie od niekoľkých centimetrov až po nekonečno. Ak je schopnosť akomodácie znížená, ide o fyziologický stav nazývaný presbyopia.

Možnosti korekcie

 • Bežné jedno ohniskové okuliarové šošovky umožňujú vidieť na blízko, čítať bez odďaľovania knihy.

 • Dynamické šošovky na čítanie - každý kto potrebuje okuliare na čítanie, pozná tento problém : v bezprostrednej blízkosti vidí s bežnými šošovkami všetko ostro, avšak predmety ležiace ďalej zostávajú nejasné a rozmazané a orientácia v okolí je preto veľmi znížená alebo úplne znemožnená.Preto existujú pracovné okuliarové šošovky, s ktorými budete mať optimálne široké zorné pole na vzdialenosť, ktorá je pri Vašej práci najdôležitejšia a zároveň uvidíte ďalej než s obyčajnými čítacími okuliarmi.

 • Bifokálne šošovky umožňujú v spodnej časti dobre vidieť do blízka a v hornej časti do diaľky, bez toho, aby ste museli okuliare odkladať. Avšak z estetického hľadiska niekedy vadí deliaca línia od čítacieho dielu.
 • Progresívne šošovky(multifokálne) Vám umožnia perfektné videnie na všetky vzdialenosti, od nekonečna po čítanie bez nepríjemných skokov obrazu. Progresívne šošovky sú najlepším riešením pre všetkých, ktorí potrebujú viac okuliare do rôznych vzdialeností. Odpadá i nepraktické striedanie okuliarov.V súčasnosti veľmi populárne progresívne (multifokálne) šošovky riešia nielen dioptrický problém, ale skvalitňujú Váš život, a popri tom na seba neupozorňujú, vďaka estetickému vzhľadu. Nie je na nich žiadna deliaca línia a šošovka je tým nenápadná.
 • zorné pole do diaľky od 5 m ďalej.
  progresívny kanál - zorné pole na pracovnú vzdialenosť 40 cm - 5 m.
  zorné pole do blízka do 40 cm.

Materiály

 • Minerálne okuliarové šošovky sa vyrábajú z tradičného materiálu - skla, ktorý je síce najlacnejší, ale v porovnaní s plastovým materiálom, má menej výhod. Je odolný voči poškriabaniu, ale je krehký a pri páde na zem, často praskne alebo sa rozbije. Hmotnosť šošovky je v porovnaní s inými materiálmi výrazne väčšia, ale veľkou výhodou je, že pri stenčovaní je sklo omnoho tenšie ako plast.

 • Plastové okuliarové šošovky sa vyrábajú z organických materiálov, ktoré sú stále kvalitnejšie, majú výrazné optické vlastnosti, sú ľahšie a pevnejšie ako minerálne šošovky. Organický materiál je pružný a vďaka týmto vlastnostiam je vhodný hlavne pre deti a športovcov, taktiež pre ľudí s vyššou hodnotou dioptrií. Plastový materiál lepšie zabraňuje prenikaniu UV-žiarenia. Jedinou nevýhodou organických šošoviek je ich náchylnosť na poškriabanie pre ich mäkkosť, tomu sa však dá predísť tvrdením okuliarovej šošovky.

 • Polykarbonát a TRIVEX sú plastové okuliarové šošovky zo špeciálneho materiálu, ktorý sa používa napr. v kozmickom programe a letectve. Sú neobyčajne ľahké, vysoko-odolné voči poškriabaniu, tenké a extrémne odolné voči rozbitiu.

 • TRIVEX je najnovší materiál podobný polykarbonátu, má výborné optické vlastnosti a je o 10% ľahší než polykarbonát.

Vysoko indexové šošovky(stenčené)

 • Vysoko indexovou okuliarovou šošovkou sa rozumie taká šošovka, ktorej index lomu je vyšší ako pri bežnej plastovej šošovke (n = 1.5), teda indexy lomu n = 1.6, 1.7, 1.8 a 1.9 pri minerálnych šošovkách a indexy lomu n = 1.6, 1.67 a tiež 1.74 pri šošovkách plastových.Čo si však máme pod týmto vysvetlením predstaviť ?Jednoducho sa dá povedať, že so zvyšujúcim sa indexom lomu klesá stredová hrúbka okuliarových šošoviek plusových dioptrií a okrajová hrúbka okuliarových šošoviek mínusových dioptrií. A to je práve to, čo ste od svojich nových okuliarov očakávali.Budú tak omnoho tenšie, v prípade plastových šošoviek aj ľahšie než Vaše pôvodné okuliare. Vy sa tak budete cítiť s novými šošovkami omnoho lepšie pretože Vaše dioptrie zásadne neovplyvnia hrúbku Vašich okuliarových šošoviek.

Samozafarbujúce (fototropné) okuliarové šošovky

 • Niekedy si ani neuvedomujeme ako sú naše oči v priebehu dňa rozlične namáhané, kde ich najdôležitejšia úloha je prispôsobovať sa neustále meniacim sa svetelným podmienkam. Za každého počasia a v každom ročnom období. Preto boli vyvinuté rôzne okuliarové šošovky, ktoré sa prispôsobia Vášmu životnému tempu a požiadavkám.Nová generácia fototropných okuliarových šošoviek sa automaticky prispôsobuje všetkým svetelným podmienkam. V miestnosti sú tieto šošovky svetlé (len základný odtieň), na slnku potom rýchlo stmavnú. Táto vlastnosť okuliarových šošoviek Vám poskytuje perfektné a komfortné videnie v dioptrických a zároveň slnečných okuliaroch.Medzi ne sa radia plastové fotochromatické šošovky SunSenzors a TRANSITION. Posledne menovaný výrobok sa neustále vyvíja a je známy vynikajúcimi materiálovými vlastnosťami. Či pracujete, relaxujete, prípadne aktívne trávite zimnú, alebo letnú dovolenku, budú šošovky držať krok s tempom Vášho života. Vďaka ich prispôsobivosti, farebnej stálosti a trvanlivosti sa na ne môžete dlhodobo spoľahnúť. Sú také tenké a ľahké, že sa dajú osadiť do všetkých typov rámov, aj tých najmenších. Vďaka vynikajúcim zafarbovacím schopnostiam získajú za krátky čas na intenzívnom slnku tmavosť slnečných okuliarov šedej, alebo hnedej farby. Už viac nemusíte striedať Vaše okuliare niekoľkokrát denne so slnečnými. V kancelárii, v tieni, alebo na prudkom slnku sa ich zafarbenie vždy plynulo zmení. 100% UV-filter spoľahlivo chráni Váš zrak pred nezdravým slnečným žiarením.

Šošovky farbené

 • Farebné šošovky slúžia ako ochrana pred slnečným žiarením. Najčastejším a najjednoduchším materiálom na výrobu slnečných šošoviek je plast, pretože je možné odfarbiť ho na takmer každú farbu, na rozdiel od skla, ktorého zafarbenie je možné len v dvoch odtieňoch. Kedže farba je dôležitá vlastnosť okuliarovej šošovky, treba si podľa nej slnečné šošovky vyberať.(Šport,golf,šoférovanie,viacúčelové,komfort) Zlepšuje videnie a rozlišovanie detailov za zhoršených svetelných podmienok, napr. v hmle. Umožňuje pohodlnejšie videnie pri prechode medzi svetlom a tieňom. Ideálna pre šport a voľný čas.Optimálny kontrastný účinok má na zelenom pozadí. Je teda ideálna pre golf a iné loptové hry v prírode.Najlepší kontrastný účinok súčasne s najvernejším podaním farebných odtieňov - neskresľuje signálne farby, je teda ideálnou voľbou pre vodičov. Príjemný farebný odtieň s prirodzeným podaním farieb poskytujúca univerzálnu ochranu pred oslnením. Je možné objednať s 75% a 85% absorbciou viditeľného žiarenia.Príjemný farebný odtieň s vysokou ochranou pred oslnením a najpríjemnejším podaním farieb.    

Tvrdenie

 • Tvrdenie je vrstva vysoko tvrdého laku nanesená na povrch organickej okuliarovej šošovky umožňujúca dosiahnuť vyšší stupeň jeho tvrdosti. Táto technológia umožňuje vyrobiť organické (plastové) okuliarové šošovky, ktorých odolnosť proti poškriabaniu je oveľa vyššia než bez tejto vrstvy. Táto vrstva je doporučená pre všety typy a druhy organických okuliarových šošoviek.

Antireflexná vrstva

 • Antireflexné úpravy sú veľmi dôležité i z estetického hľadiska, lebo zvýšenie priepustnosti umožňuje jasnejší pohľad do Vašich očí. Nerušené videnie je nevyhnutné pri riadení motorových vozidiel: za svitania, pri súmraku, alebo ak sa leskne cesta, s antireflexnými okuliarovými šošovkami získate viac istoty pri riadení. Pri jazde v noci znižuje antireflex nepríjemné odrazy pouličných lámp a reflektorov protiidúcich vozidiel.

Hydrofóbna úprava

 • Hydrofóbna úprava je úprava ktorá je olejo- a vodo- odpudivá a výrazne znižuje priľnavosť kvapiek vody a mastných častíc. Vďaka tejto špeciálnej vrstve sa čiastočky nečistôt a voda držia na plochách okularovej šošovky oveľa menšími väzbami, čím je čistenie šošoviek mnohonásobne zjednodušené a uľahčené.

Polarizačné šošovky

 • Polarizačné slnečné korekčné šošovky znižujú oslnenie vznikajúce odrazom svetla od hladkých alebo lesklých plôch a povrchov, čím zvyšujú komfort a bezpečnosť videnia. Farby sveta okolo Vás uvidíte výraznejšie, sýtejšie, ostrejšie, jedným slovom bohatšie.Pri vode, rybačke, na snehu, pri vodných a zimných športoch, počas aktívneho pobytu v prírode, bez ohľadu na ročné obodie, polarizačné slnečné korekčné šošovky Vám vždy ponúkajú účinnú ochranu Vášho zraku.Polarizačné slnečné korekčné šošovky * redukcia oslnenia * zvýraznenie farieb* zvýšenie kontrastu* väčší komfort videnia* 100%-ná ochrana proti žiareniu UV-A a UV-B